V dňoch 25.09.2022 až 27.09.2022 sa zástupkyne Know-how centra STU (Natália Molnárová a Lucia Rybanská) ako členky združenia LES ČRS (Licensing Executives Society Česká republika a Slovensko) zúčastnili konferencie LES Scandinavia v Bergene, Nórsko. Konferencia zameraná na témy ako Green IP z pohľadu duševného vlastníctva a udržateľnosti, Data Ownership a Open source, priblížila úspešné príklady komercializácie a stratégie IP, ktoré im predchádzali, a zároveň bola živnou pôdou pre nadväzovanie kontaktov a nových spoluprác.

Mgr. Natália Molnárová a JUDr. Lucia Rybanská Mgr. Natália Molnárová a JUDr. Lucia Rybanská

V rámci návštevy univerzitného pracoviska UiB Innovation, University of Bergen (UiB) bola nadviazaná živá diskusia o činnosti na poli transferu technológií za účasti zástupcov pracoviska v zložení Dag Hellesund, Susan Johnsen a Yves Aubert, ktorí poskytli cenné informácie o osvedčených postupoch v univerzitnom prostredí i nových výziev do budúcna. Efektivitu univerzitného pracoviska podčiarkuje skutočnosť, že podporu a poradenstvo v oblasti ochrany priemyselného vlastníctva priamo zabezpečuje Právnická fakulta UiB. Prezentovaná je najmä špičkami v odbore v zastúpení: profesor Tore Lunde, expert pre trhové právo a právo hospodárskej súťaže a docent Torger Kielland, špecializujúci sa na oblasť práva duševného vlastníctva a zmluvného práva. Na stretnutí pod ich taktovkou boli načrtnuté plány pre výmenu skúseností a prezentáciu aktuálnych tém z oblasti IP prostredníctvom hosťujúcich prednášok na našej domácej pôde.

Stretnutie s Johanom Gunnarom v inovačnom centre VIS (Vestlandets Innovasjonsselskap AS) predostrelo inšpiratívny model efektívneho riešenia výziev v oblasti zabezpečovania premeny poznatkov a nápadov na výhody s dosahom pre spoločnosť ako celok. VIS je nový názov pre Bergen Technology Transfer Office (BTO), ktorý bol založený v roku 2004. Je vlastnený Univerzitou v Bergene (UiB), Univerzitnou nemocnicou Haukeland, Inštitútom morského výskumu Siva, Univerzitou aplikovaných vied Západného Nórska a NHH Norwegian Business School. Výskumníci, podnikatelia i podniky kontaktujú VIS s výzvami a nápadmi, ktoré spoločne ďalej rozvíjajú v duchu hesla VIS: THINK BIG. MAKE YOUR IDEAS VISIBLE.

Stretnutie v inovačnom centre VIS

Autorky: Mgr. Natália Molnárová, JUDr. Lucia Rybanská

Účasť na podujatí bola podporená CVTI SR a financovaná v rámci implementácie národného projektu Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku II - NITT SK II(Investícia do Vašej budúcnosti/ tento projekt je podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja / www.opii.gov.sk).